קן של מילים: ראיון עם כנרת יפרח על המיקרו של הקופי

בתור אחת שחוקרת את מערכות היחסים בין מותגים לבין קהלי היעד שלהם, דרך שימושים שונים כמו הומור, כמו סיפורי מותג שיצא מהם משהו גדול הרבה יותר מהמקום בו התחיל, לדוגמא אפשר לקרוא על המותג באצ'י כאן ועל תולדות הלוגו של אפל כאן היה די ברור שגם המיקרו-קופי יעשה דרכו לכאן ואם כבר מיקרו ואם כבר קופי, ראוי לעשות זאת כמו שצריך 🙂

מחקרים מראים כי אנחנו מתנהגים כלפי מחשבים לפי הנורמות החברתיות של בני האדם. אנחנו מגיבים למחשבים ולממשקים כמו שאנחנו מגיבים זה אל זה, וכן, מתנהגים אליהם בנימוס ואפילו מצפים מהם להחזיר לנו באותו המטבע, למשל שיחמיאו לנו כשאנחנו מצליחים לבצע משימות. מסתבר אפילו שכאשר אנחנו מקבלים את המשוב החיובי והממשק מתנהג אלינו באנושיות המצופה ממנו, נהיה פרודוקטיבים יותר במשימות שייתן לנו, נסכים יותר לעשות את אשר ייתבקש מאיתנו ונאמין יותר למה שהוא יגיד לנו. וגם להפך, אם הטכנולוגיה לא עומדת בחוקים החברתיים שלנו ולא מתנהגת אלינו כמו שהיינו מצפים אנחנו עשויים לכעוס, להתאכזב ואפילו להיעלב.

(כך מסכם פרופ' קליפורד נאס Clifford Nass מאוניברסיטת סטנפורד, מהחוקרים המובילים בתחום האינטראקציה בין בני אדם למחשבים, את הממצאים של 100 ניסויים בהם בחן אינראקציות בין בני אדם לממשקים דיגיטלים – פירוט רחב יותר אפשר למצוא בספר"מיקרו-קופי המדריך המלא")

 

onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי

צילום תמונה ימינית: מורן לוי, צילום תמונה שמאלית: נעמה אורבך

 

את כנרת יפרח ראיתי לראשונה על הבמה בכנס UXILive 2015. חזרתי מהכנס נפעמת. בעיקר בגלל ההרצאה שלה. כתבתי עליה פוסט בפייסבוק ושיתפתי את ההרצאה שלה כי כבר אז הבנתי שהמידע שהיא מפיצה הוא חשוב ביותר. אחר כך נבחרה ההרצאה שלה, להרצאה הטובה ביותר של הכנס :).
ההרצאה המלאה בעמוד הבית של אתר נמלה.
אני המשכתי להתעניין, המיקרו-קופי קסם לי, גם כי אנחנו בסטודיו עושים את העבודה שהולכת יד ביד עם המיקרו-קופי ויחד הם מרכיבים את מה שנקרא שפת המותג, השפה הגרפית והשפה המדוברת וגם כי פשוט רציתי עוד מהדבר הזה שנקרא כנרת. אז הלכתי לסדנא שלה ולמדתי קצת יותר לעומק ותרגלתי ושמעתי עוד מושגים ועוד הגדרות וגם התחלתי ליישם.
אגב, השנה מעבירה כנרת את אותה סדנא שאני עשיתי בכנס UXILive 2016 ב-30.06.16 ואני ממש ממש ממליצה לבדוק אם עוד נשארו מקומות, אפשר להרשם כאן – כנס UXILive 2016

 

ואז היא התקשרה אלי..

ומפה לשם, מהא ל-דא מהמיקרו לקופי כנרת יצרה איתי קשר, כשהחליטה שהגיע הזמן שלה לעשות קפיצת מדרגה ולעבור בעצמה תהליך מיתוג. ממש לאחרונה סיימנו את תהליך המיתוג שלה שכלל אפיון מותג, עיצוב לוגו ושפה גרפית, אפיון ועיצוב אתר אינטרנט ל- נמלה, הלוא היא כנרת יפרח, שבזכותה אנשים וממשקים יוצרים מערכות יחסים טובות, נעימות, ארוכות טווח ומרחיבות לב. וחוץ מזה שאני גאה בתוצאות עד מאוד, מה שכנרת עושה ומלמדת הוא מוצר משלים לתהליך המיתוג ובעולם בו אנחנו חיים היום הוא הכרחי עבור כל מותג, עסק, אתר, בלוג גדול או קטן ככל שיהיה.
ולכן, הזמנתי אותה לכוס קפה וגם להתראיין לבלוג שלי ולדבר על המיקרו של הקופי מה, למה ואיך:

 

onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי

צילום סלפי: הגר אשחר ניר

מי את כנרת יפרח ולמה נמלה?

אני אשת תוכן עצמאית שעוסקת בתחום התוכן, המילים והקשר שלהן לקוראים, ללקוחות ולמשתמשים.
בתחילת דרכי, עסקתי בעריכת טקסטים ובהמשך הפכתי גם למנחת סדנאות של תקשורת כתובה בארגונים: במייל, בצ'ט, במדיה החברתית, במכתבים, כל מה שהוא תקשורת כתובה מול לקוח או בתוך הארגון. משם הגעתי לעבוד עם ארגונים גם על טקסטים בממשקים שלהם. זו היתה בעצם תחילת כתיבת המיקרו-קופי בשבילי, אפילו כשעוד לא ידעתי שככה קוראים לזה.
פעם בסדנה שהעברתי לבזק, אחת מנשות השיווק של החברה, לירון פלס, אמרה לי שלשירות הזה, של כתיבה לממשקים, יהיה המון ביקוש. וזה גרם לי לערבב שוב את הקלפים (מה שאני גם ככה עושה מדי פעם בעסק שלי). זה היה תזמון נכון עבורי לעשות שינוי ולבדוק לעומק אם יש לזה שם, אם יש לזה מתודולוגיה, אם קיים משהו דומה בעולם. ככה גיליתי שקוראים לזה מיקרו-קופי והתחלתי לחקור.
בארץ בחיפושי אחר הגדרה, מצאתי פוסט בודד בנושא, שמסביר מהו מיקרו-קופי, פוסט של יסמין גלקר וייסבורד, שמנהלת איתי היום את קבוצת מיקרו-קופי: כותבים UX בפייסבוק. כל השאר, היה מחו"ל. אפילו בהרצאה בUXI (זו המוזכרת בהתחלה) עוד לא הייתה הגדרה מגובשת מספיק לזה ולא ידעתי מה יהיה האפקט של ההרצאה. בדיעבד, האפקט של ההרצאה משול למפץ הגדול מבחינה עסקית. לאחריה היו פניות מטורפות, שגרמו לי להעמיק בתחום עוד, להתחיל לגבש מתודולוגיות בעברית שלא היו קיימות עד אליה.
תוך כדי תנועה ותוך כדי לימוד והעמקה בתחום והבנה שמה שאני מציעה הוא מוצר לכל דבר, העסק שלי הפך לסטודיו למיקרו-קופי. סטודיו שמוכר מיקרו-קופי עבור כל הנושאים הספציפיים שמצריכים התייחסות כמו הרשמה לניוזלטרים, פלייס הולדרים, הודעות שגיאה ואישור וכדומה.
onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי

גרף תוצאות מס המחפשים את הביטוי "מיקרו-קופי" ממרץ 2015 ועד מרץ 2016 (צילום מסך כנרת יפרח)

לפני ההרצאה בUXI העליתי אתר זמני בWIX, מהמחשבה שאחרי ההרצאה, אנשים יוכלו למצוא אותי ואת המושג מיקרו קופי. כשרציתי לתייג את המושג "מיקרו-קופי" במילות החיפוש של האתר, גוגל הודיע לי ש"מיקרו-קופי" לא יכול להיות מילת חיפוש כי אין לו מספיק חיפושים.
אחרי ההרצאה ותוך כדי הפניות הרבות וכמות החומר איתה התעסקתי, הבנתי שאני צריכה לכתוב ספר.

 

onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי

מיקרו-קופי המדריך המלא. עיצוב ספר: אמה מרגריטה ארנסט, צילום: הגר אשחר ניר

 

לך לנמלה.. 🙂

נמלה זה השם איתו אני הולכת מתחילת הדרך. מקורו בכך שמילים הן עבודת נמלים. עם הזמן כשהתחילו להיות לי סרטונים והבנתי שהאתר הקיים שלי לא מספק את הסחורה, הבנתי שאני צריכה מיתוג מחדש. אז גם חשבתי שהשם "נמלה" הוא מעט מיושן ומאוד לא קשור לתחום הדיגיטל ושהוא חמוד מדי לעולם מתוחכם ומגניב בו אני עוסקת, אבל, אז עשיתי תהליך אפיון שפה ואחר כך גם השלמתי תהליך אפיון מותג איתך ועם הסטודיו שלך סטודיו Curly Black והבנתי שנמלה תהיה שונה בנוף, זכירה וייחודית ושהיא עושה עבודה מצויינת, דווקא בגלל התכונות שמיוחסות לה ובגלל שונותה.

 

מה זה מיקרו-קופי?

מיקרו-קופי אלו המילים בממשקים הדיגיטלים שמנחים את האינטראקציה עם המשתמש.
המילים שמניעות אותו לפני הפעולה
המילים שמניעות אותו בזמן ובתוך הפעולה
(למשל מתחת שדות, בתוך שדות, ב-i של האינפו)
ועוזרות לו לעבור את התהליך בקלות
והמילים שהן תגובות לאחר הפעולה
(למשל הודעות אישור, תודה)

 

onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי | UX & Design סטודיו Curly Black

מתוך אתר נמלה | אפיון ממשק ועיצוב אתר סטודיו Curly Black

 

מה ההבדל בין מיקרו-קופי לקופי?

המיקרו-קופי, הוא שיחה של הממשק עם המשתמש, תוך כדי האינטראקציה איתו.
הדרך לבדל את המיקרו-קופי מהקופי היא שהמיקרו-קופי קשור ישירות לפעולה, באופן מיידי (לפניה, אחריה או תוך כדי). קופי ותוכן לעומתו, גם אם הם מניעים לפעולה בסופו של דבר, זה קורה רק בצורה עקיפה ומשנית.
המיקרו-קופי מטרתו לייצר כניסה לאינטראקציה עם הממשק בזה הרגע, להמשיך את הפעולה עד סופה ולסיים אותה ו- להיות מבסוט מהסיום. זה לא נגמר עד שזה לא נגמר.

 

איך נקשר המיקרו-קופי לחוויית משתמש?

כשמדברים על חוויית המשתמשים, מתעסקים בעיקר עם ההיבט הויזואלי שלה ועם השימושיות שלה. יוצרים חווייה מאוד מאופיינת. כשלא מאפיינים את המיקרו-קופי כחלק מהתהליך הויזואלי, כמשהו נילווה, עשוי לקרות מצב בו השיחה והשיח עם הממשק הדיגיטלי לא תומכים בחלק הויזואלי שלו ואז הם "שוברים" את אמון המשתמש. לדוגמא, חוויית משתמש חדשנית כשכל השפה של השיחה היא מיושנת ומקובעת ומתבצעת במילים גבוהות, חוויית המשתמש נפגעת, כי אין הרמוניה בין השניים, זה מעורר רתיעה בדיוק כמו אצל בני אדם. האישיות הויזואלית והאישיות המדברת של הממשק נועדו להיות דומות ותומכות זו בזו.
onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי

כפולת עמודים מתוך הספר "מיקרו-קופי המדריך המלא" עיצוב: אמה מרגריטה ארנסט. להגדלה לחצו על התמונה

איך קשור המיקרו-קופי למיתוג ולמותג?

אני רואה בממשקים דיגיטלים נציגי שירות של המותג לכל דבר ועניין. אם יש לי חנות, הממשק הוא המוכר בחנות. אם יש לי אתר תדמית, הממשק הדיגיטלי מציג לי את המוצר, מברך לשלום בכניסה וביציאה ולכן הוא חייב לדבר בצורה בה המותג רוצה לפנות ללקוחות שלו.
האופן בו הוא מדבר צריך להלום את ערכי המותג, ממש כמו נציג השירות שהיינו בוחרים שייצג אותנו בכניסה לחנות, לתערוכה או לכל מקום בו אנו מציגים את המותג.
"שדה זה הינו חובה"
"פעולה זו אינה נתמכת"
אלו דוגמאות לשפה נוקשה וארכאית שאינה מתאימה לשיח בין אנשים, כמו גם בין ממשקים. את אותם דברים בדיוק, יש למצוא את הדרך להגיד שתתאים לערכי ומסרי המותג.
עמודי צור קשר – אלו עמודים שתפקידם, להזמין ליצירת קשר, ליצירת שיתופי פעולה.
לא יכול להיות שעמוד זה הוא לקוני, או לא אומר כלום, או מיושן וארכאי. הוא צריך לדבר כמוך. כמו המותג שלך. עם תכונות האופי של המותג שלך, והאישיות שלו. הוא צריך להעביר את המסרים שחשוב למותג לשדר ולשמר את מערכת היחסים של המותג, עם קהל היעד שלו.
onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי | צור קשר

צור קשר מתוך האתר של כנרת | אפיון ממשק ועיצוב אתר סטודיו Curly Black להגדלה לחצו על התמונה

הדרך היא להחליט מה האופי של מערכת היחסים הזו. האם זו מערכת יחסים של מוכר וקונה, עוזרת אישית של המשתמש, האם זהו מאמן ומתאמן, האם מערכת יחסים חברית, ישנן המון סוגי מערכות יחסים וכל אחת מהן מייצרת סוג שיח שונה המתאים לה.
בשביל לכתוב מיקרו-קופי טוב – חשוב מאוד לדעת מה הוא החזון של המותג, המטרות שלו, הערכים שלו, הגדרת האישיות שלו ומערכות היחסים שהוא מנהל עם קהל היעד שלו.

 

ספרי קצת על אפיון שפה

את התהליך של אפיון שפה מומלץ לעשות כמה שיותר קרוב לתחילת דרכו של מותג בעולם, או במקרה של שינוי משמעותי שהוא עובר (כמו פניה לקהל חדש, שדרוג אפליקציה או אתר, מיקוד, מיתוג מחדש וכדומה). אפיון שפה קרוב מאוד באופיו לאפיון מותג (פוסט הרחבה בקרוב) והאידיאל הוא לשלב בין שניהם (מהלך שגם יכול לחסוך זמן וגם כסף :))

אפיון שפה בחברות גדולות

אם קיים ספר מותג, או אפיון מותג מסודר, עוברים על קונספט חוויית המשתמש, פרסונות חוויית משתמש, מצגות קיימות למשקיעים/שותפים ועל כל מסמכי היסוד של המותג על מנת להכירו לעומק. דבר נוסף חשוב שאם מתאפשר לעשותו הוא יכול לעשות פלאים, זה להבין אם יש מקומות בהם אפשר לשמוע את הלקוחות והמשתמשים (עמוד פייסבוק פעיל, קבוצת פייסבוק, קבוצת מיקוד וכדומה), לקרוא תמלילים, להבין איך חושבים ואיך מתנהגים המשתמשים עצמם.
בדיקות שמישות על קהל אמיתי, אם קיימות, או אם אפשר לבצע אלו אוצרות של ממש. אלה נותנות את הצד של המשתמשים ומשם אפשר להוציא את הביטויים, השפה והמילים הכי נכונות עבורם.
אני עושה ראיונות עם אנשי מפתח של המותג או של הארגון. לראיון מגיעים האנשים שמכירים את המותג מעולה ומסוגלים לענות על סדרה מובנית של שאלות כאילו היה המותג בן אדם.

onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי

התוצר של התהליך הזה הוא מסמך אפיון שפה. באנגלית הוא נקרא Voice & Tone Design.
זהו מסמך המנסח באופן ברור איך נשמע המותג ומה הן תכונות האופי שלו.
למשל – מותג שאחד הערכים והתכונות בו הוא נוסטלגיה, תהיה בו החלטה איך תשמע השפה בה הוא מדבר כך שיהיה ברור שהוא מחבב נוסטלגיה ושהמסר הוא נוסטלגי.
מה שחשוב להבין, זה למה כשמותג מניע לפעולה, הוא בוחר לגעת דווקא בנקודות מסויימות כדי להניע, מה המסר שהוא בוחר בשביל לחזק וליצור את מערכת היחסים שלו עם הקהל.

אפיון שפה אצל עסקים קטנים

התהליך הוא אותו תהליך בדיוק, רק בקטן. אפשר להעזר במישהו שמכיר את העסק, או חבר טוב שידע לתת את הקונטרה הרצויה בהכוונה העסקית או כמובן, האידיאל, להשתמש באיש מקצוע מתחום המיתוג האסטרטגי.
כל עסק, גם הקטנטן ביותר צריך שיהיה לו חזון, רשימת ערכים שמיושמים פנימה והחוצה, תכונות עיקריות שהוא רוצה לשדר ומערכת יחסים שהוא מנהל עם לקוחותיו ועם המשתמשים שלו.
צריך להבין שאין אקראיות וסגנון הדיבור כמו גם הויזואליה משליכים על המשתמש.
גם לגבי כתיבת המיקרו-קופי בפועל, עסקים קטנים יכולים לעשות זאת לבד בתנאי שיש להם גישה טובה למילים ולטכנולוגיה או עם עזרה חיצונית ממוקדת.

 

onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי

 

מי כותב או יכול לכתוב מיקרו-קופי?

כל מי שיש לו גישה ממש טובה למילים ולממשקים יכול לכתוב מיקרו-קופי.
טכנופובים לא יכולים לכתוב מיקרו-קופי.
אנשים שלא יודעים לבחור את המילה המדוייקת, לא יכולים לכתוב מיקרו-קופי.
בארגונים גדולים שיש בהם אנשי תוכן אינהאוס, אנשי התוכן יכולים ללמוד את חוקיות המיקרו-קופי וליישם אותו.
עסקים קטנים יכולים לכתוב לבד, אם הם עונים להגדרה שלמעלה או עם עזרה חיצונית.
ארגונים ללא אנשי תוכן רצוי שיקחו כותבי מיקרו-קופי. ישנן סוכנויות UX, שכותבות מיקרו קופי ויש סטודיואים ועצמאיים שכותבים מיקרו-קופי גם הם.

 

זכר ונקבה בעברית, איך פותרים את הסוגיה?

הכלל הוא שאם אתם יודעים בוודאות כי קהל היעד הוא גברים לפחות ב-80% כדאי לכתוב בזכר. אם קהל היעד הוא לפחות 80% נשים, כתבו בנקבה. אם הקהל אינו מוגדר, יש שלוש אפשרויות כתיבה והחוכמה תהיה השילוב של שלושתן. אי אפשר יהיה להסתדר אך ורק עם אחת מהן.

 

onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי

צילום: הגר אשחר ניר

 

שלושת האפשרויות:
1- ניסוח משפטים שאפשר לקרוא בשני המינים: אותך, לך, רוצה, בשבילך וכדומה וכשמדברים בגוף ראשון: לי, שלי, אותי, ממני, אצלי וכדומה.
2- לדבר ברבים: התחילו, לחצו, הזמינו, הוסיפו לסל וכדומה.
3- שימוש בשם פעולה: הזמנה, התחלה, הרשמה, כניסה לחשבון וכדומה.
בכל אחת מהאופציות צריך להשתמש לפי הצורך. להיות יצירתיים, אם למשל חשוב למותג לפנות פניה אישית, צריך לעשות את המאמץ לנסח משפט עם האופציה הראשונה. מותג שחשוב לו הציווי ידבר יותר ברבים.
לא לגיטימי בעיני לכתוב בזכר כשהמגדר הוא סביב 50% או שאינו מובהק.
דוגמא לגיטימית לאתר שכותב בזכר: X Blade מותג סכיני גילוח לקהל גברי עם מיקרו קופי מעולה בהתאם.
דוגמא לגיטימית מצויינת לאתר בלשון נקבה: Bela מוצרי פארם שאני משערת שלפחות 80% מהקהל הוא נשי.
דוגמא טובה לאתר שמשלב את שלושת האופציות (משפטי גם וגם, רבים ושמות פעולה): לופה. למשתמשים אין הרגשה של חוסר אחידות כי הפניות בטעם והבחירות נכונות וחכמות. ראיון מרתק של עם עופר גולן מלופה על תהליך יצירת התקשורת השיווקית של המותג באתר יוניק יו איי.

 

האם יש מיקרו-קופי גרוע?

בעיניי מיקרו-קופי מתחכם מדי, בלי קשר לקהל היעד הוא מיקרו קופי גרוע. הכותבים נורא נהנים מההתחכמות של עצמם ומכמה הם מוכשרים ובפועל, המשתמשים לא מבינים מה צריך לעשות.
onscribbling | הגר אשחר ניר | תמונת שרותים | חוויית משתמש גרועה

על אף שפה לא מדובר בדיגיטל, זו דוגמא מצויינת. שמי לוין העלה את התמונה הזו בקבוצת המיקרו-קופי אותה מנהלת כנרת ובה אני חברה וכך הוא כותב: אלה שלטים בשרותים באמסטרדם. כשנכנסתי יצאה לקראתי מישהי שהייתה בטוחה שאלו שרותי הנשים. כיוון שהיא ראתה רק את המילה היחידה הרלוונטית והתעלמה מההתחכמות של הכותב.

למערכות טכניות לא מתאים מיקרו-קופי מגניב. המשתמשים מחפשים את השפה בה הממשק המקצועי מדבר ולכן מתאים לו שפה מקצועית. מותג חדשני לא יכול לדבר בשפה ארכאית, למותג צעיר לא מתאימה שפה נוקשה וכדומה.
מיקרו-קופי גרוע, הוא כזה שמנותק או מהאופי של המותג ומהחווייה שהוא רוצה ליצור או מהמשתמשים עצמם.
השקופיות הבאות הן מתוך הרצאה של אסף טרפיקנט מ-ווב אנליטיקס ישראל. בהרצאה (בה כנרת נכחה) הוא תיאר מקרה שבו שינוי אינטנסיבי במיקרו-קופי התקבל בצורה רעה מאוד, שתי השקופיות מסכמות את התובנות שלו מהמקרה ובקרוב יעלה באתר של כנרת מאמר מיוחד בנושא (ואעדכן כאן את הלינק אליו ברגע שיעלה).
onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי | הרצאה של אסף טרפיקנט

מתוך הרצאה של אסף טרפיקנט מ-ווב אנליטיקס ישראל

onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי | הרצאה של אסף טרפיקנט

מתוך הרצאה של אסף טרפיקנט מ-ווב אנליטיקס ישראל

מה זה מיקרו-קופי טוב?

כזה שנוגע בדיוק בדיוק בלשד העצמות של המותג ובאמצע הלב של המשתמשים ועוזר ומשרת את שניהם.
כזה שמעורר קשר ומערכת יחסים (Engagement) עם המותג ומניע את המשתמשים לפעולה, מתוך הבנה אמיתית, מראה להם את הערך שיקבלו ומלווה אותם עד שהם מקבלים אותו. באפליקציה, אתר, חנות או כל ממשק שהוא.
onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי

כפולת עמודים מתוך הספר "מיקרו-קופי המדריך המלא" עיצוב: אמה מרגריטה ארנסט. להגדלה לחצו על התמונה

האם כל אתר/בלוג צריך מיקרו-קופי?

כן! כולם צריכים. כי כל מילה, אפילו באתר קטנטן, יוצרת הזדמנות להעברת מסר, להפיח חיים וליצור אווירה, גם במקומות הכי סטנדרטיים. כל כותרת יכולה להפוך לכותרת עם אופי, גם בלוג אישי נוצר כדי שיקראו אותו ועל מנת ליצור מערכת יחסים עם הקהל ועל אחת כמה וכמה, בלוגים, אתרים וחנויות אינטרנטיות שהם עסקיים.
עמודי צור קשר למשל מחייבים חשיבה מיקרו קופית. זהו למעשה עמוד מכירה. למה כדאי ליצור איתי קשר?
עמודים רגילים יכולים להפוך לממותגים, מזמינים, מלאי אופי ומוכרים. כמו גם הזמנה לניוזלטר והרשמה לבלוג.
מזמינה אתכם לקרוא בבלוג של יונית צוק, הבלוגריסטית, הרחבה על מיקרו קופי לבלוג, זהו פוסט אורח מצויין בו כותבת כנרת יפרח ועושה סדר בכל המילים הקטנות שיוצרות את חווית המשתמש אצל קוראי הבלוג שלכן.

 

תני דוגמא למיקרו-קופי ששינה תפיסה אצל מותג מסויים

בנק הפועלים.
השפה בעבר היתה שפה בנקאית, סטטית, רצינית וכבדה. שפה מקצועית ומחזיקה מעצמה.
אני הייתי שותפה לתהליך בניית השפה החדשה ובאתר הבנקאי החדש (אותו יכולים לראות רק לקוחות הבנק) הפכנו את כל השפה למה שקוראים היום בבנק "שפה לקוחית". מערכת יחסים של שותף פיננסי ללקוח.
כל הנושא נבחן והוחלט בשלב המיתוג הויזואלי של חוויית המשתמש שלהם. אנחנו היינו צריכים לחשוב איך השפה המדוברת תשרת את התפיסה הזו.
בניגוד לתאגיד הגדול והמרוחק, המטרה שונתה לאיך להעביר מסר של שותף.
השפה היום הרבה יותר מדוברת, הרבה שאלות. למשל במקום "סכום להפקדה" –> "כמה להפקיד" (ממש כמו שהיה שואל נציג שירות)
כל המשפטים הכבדים עברו לשפה בגובה העיניים ועדיין, זה נשאר בנק ענקי, מקצועי, הכי גדול בארץ, עדיין מרגישים לגמרי בטוח להפקיד בידיו את החשבון שלך, הוא רק הרבה יותר שותף.

 

ספרי קצת על החזון של נמלה, הספר, אילו כלים הוא נותן ולמי הוא מיועד?

החזון של נמלה – ליצור לבני אדם חווייה דיגיטלית אנושית, מחברת ומרחיבת לב.
בגלל שרוב היום אנחנו נמצאים מול ממשקים דיגיטלים, אני מאמינה שדרך השינוי הזה (הפיכת הממשק לאנושי ומרחיב לב)  אפשר ליצור שינוי בחייהם של בני אדם.
בכל דבר שאני עושה, אני הכי אוהבת ללמד גם אחרים לעשות את זה. אני מאמינה בלפזר את הידע כמה שיותר כדי שאנשים ידעו לעשות בעצמם ולא יצטרכו אותי. ככה זה יקרה הרבה יותר וגם הרבה יותר טוב כשהכלים יהיו מונגשים בחוץ. ככה יקודם גם החזון שלי ויצליח יותר. ככל שיעשו את זה יותר אנשים, הממשקים יהיו חווייתיים יותר ממה שהיו קודם.
onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי

לוגו נמלה | אפיון מותג ועיצוב לוגו סטודיו Curly Black

הספר נותן כלים מעשיים להוציא לפועל מיקרו-קופי של מותג, החל מתהליך אפיון שפה מובנה, מעשי ומדוייק לעסקים קטנים וגדולים כאחד וכלה במדריכים צעד צעד לכתיבה בפועל של כל האלמנטים של הממשק, לדוגמא – הרשמה לניוזלטר, הודעות אישור, עמודי צור קשר, הרשמה וכניסה לאתר, תהליכי מכירה, כפתורים, הודעות שגיאה עיקריות, הנעה לפעולה ועוד.
הוא מיועד לכל מי שיש לו אתר, בלוג, אפליקציה וגם למי שנותן שירותים של UX, מוצר, שיווק ודיגיטל לאתר, בלוג או אפליקציה.
והנה לכל מי שרוצה להציץ קצת לבפנים, פרק שלם מהספר מיקרו-קופי המדריך המלא פורסם בבלוג של אריאל הוכשטדט, hostadvice, מה לכתוב על הכפתור? איך תשפרו המרה באתר דרך שינוי הטקסט הכי קצר בעמוד כנסו כנסו ותחזרו לכאן 🙂

 

מילה (של נמלה) לסיום

בגלל שרוב היום אנחנו נמצאים מול ממשקים דיגיטלים, אני מאמינה שדרך השינוי הזה (הפיכת הממשק לאנושי ומרחיב לב)  אפשר ליצור שינוי (קטן, אבל שינוי) בחייהם של בני אדם, שיהיו עם קצת פחות תסכול וקצת פחות ניכור.

——–

ואי אפשר בלי הטבה לקוראי הבלוג

זה הזמן לספר שאני אישית חושבת שהספר הזה הוא ספר חובה עבור כל בעל עסק שדואג לטפח את הנכסים הדיגיטליים שלו ומתכוון להביא דרכם לקוחות לעסק. אני מאמינה גדולה במערכות יחסים ובמיוחד במיוחד במערכות יחסים לטווח ארוך, כאלה שעושות לנו טוב ושאנחנו עושים טוב בחזרה. מיקרו-קופי מייצרת שיח מדוייק למותג ולקהל שלו. הספר מדריך ונותן כלים רבים לאיך בדיוק עושים את זה ואיך עושים את זה מעולה.

 

onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי | שובר הטבה לקוראי הבלוג

 

כנרת המקסימה מעבר לידע ולראיון המרתק, נותנת לקוראי הבלוג הטבה ברכישת הספר 110 שקלים במקום 130 שקלים. נצלו הטבה זו וריכשו לעצמכם ידע מעשי ליצור בדיוק את הדבר הזה שנקרא מערכת יחסים עם קהל היעד שלכם.
כל שצריך לעשות על מנת לרכוש את הספר ולקבל את ההטבה:
1- כנסו לעמוד הרכישה באתר נמלה ממש כאן
2- לחצו על כפתור ההזמנה בסופו
3- הכניסו את קוד קופון ההטבה: HAGAR.BLOG (בסוף הטופס ישאלו אתכם אם יש לכם קופון)
4- שלמו והספר בדרך אליכם
אתם תודו לי על הרכישה הזו!

——–

לסיום אני בוחרת לשים צילום מסך שהעלתה כינרת לקבוצת המיקרו-קופי: כותבים UX של מיקרו-קופי משובח להפליא של חברת דורקס העולמית. גם כי זו דוגמא מעולה, איך אפשר להפוך שיח של עולם תוכן כזה לקליל, נעים, מגניב, קל לעיכול ומזמין לפעולה וגם, כי כמו שכבר הבטחתי בפוסט עצמאות הקודם שלי, בקרוב מאוד פוסט סקס מהמם. תישארו איתי גם אחרי המשחק המקדים כן?! 😉

onscribbling | הגר אשחר ניר | ראיון עם כנרת יפרח על מיקרו קופי | דורקס העולמית

 

————
תודה ענקית ענקית לכינרת, על הראיון, על הטיפים, על שבכלל הביאה את כל נושא המיקרו-קופי לסדר היום של חווית המשתמש.
לי הראיון הזה עשה הרבה סדר בראש, אני אפילו יכולה לספר ששיניתי חלק מהמיקרו-קופי שלי כאן בבלוג בעקבותיו.

לכם הוא עזר? אהבתם? אני אשמח שתגיבו כאן בבלוג, אתם מוזמנים בשמחה לשתף, להעביר, לשלוח ולפזר ולהפיץ גם את הפוסט ואת המידע החשוב שבו הלאה, זה עושה טוב לבריאות ולמשתמשים שלכם :).

לשיתוף, אפשר ללחוץ על אחד האייקונים מטה.

יש לכם שאלות? רוצים לדעת עוד, מוזמנים לשאול, לכתוב, לספר מנסיונכם, גם כנרת וגם אני נענה פה על גבי הפוסט ותמיד אפשר להרחיב עוד ולקנות את הספר (*לא לשכוח את ההטבה הנדיבה למעלה :)).
מוזמנים לשלוח לי תגובות, שאלות, תהיות, בקשות למייל hagar@curlyblack.com
לקבלת פוסטים חדשים, רעננים ומעוררים אתם מוזמנים להרשם, מבטיחה שיהיה שווה וארוז היטב 🙂
תודה על שאתם כאן איתי, עוצרים לרגע, וקוראים וכמו שאני תמיד אומרת,
בשבילי זה לא רק בלוג, זוהי מערכת יחסים.
באהבה 
הגר

 

תגובות פייסבוק

תגובות

23 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *