לוגו – איך אפשר לקרוא את זה?

מה זה לוגו?

לוגו הוא הייצוג הויזואלי שמתמצת את הערכים של מותג חברה או ארגון.

מה המשפט המפוצץ הזה אומר?

הוא אומר שלוגו בא להיות הנציג הויזואלי של המותג במדיות בהן הוא נמצא, להעביר ולתקשר את מה שיש לכם להגיד, את הערכים המרכזיים שאתם רוצים לפזר לעולם ואת הרעיון או המסר העיקרי העומד מאחורי המותג.

אחרי שכתבתי על אפיון מותג ועל מחקר ויזואלי, בא לי לדבר קצת על החלק של עיצוב הלוגו בכל התהליך הזה.

 

עיצוב לוגו צריך להיות מחובר למותג. לחזון שלו. למטרות שלו. לקהל היעד. הוא צריך לתפקד עצמאית כי במקומות מסויימים הוא יופיע לבד, ללא טקסט או הסבר על המותג ולכן כדאי לדייק את המסר ולהבין על מה רוצים לשים דגש מתוך כל הדברים שנמצאים על השולחן.
לוגו לא יכול להגיד הכל ולא נכון שהוא יגיד הכל ולכן חשוב לסנן מסרים שוליים או פחות חשובים. לייצר היררכיית מסרים, סדרי עדיפויות, להבין ולקחת החלטות לגבי מה הדבר המרכזי שמייצג את העסק שעליו כדאי לשים זרקור.
מעבר להיותו ברמה האסטרטגית הויזואל שמלווה את המותג, הוא נועד לבדל בין מותגים ולהשאר בזכרון של הקהל. לוגו שאפשר לזכור בקלות עושה שירות מעולה למותג שלו.

 

 

כשלקוחות מאשרים הצעת מחיר לעיצוב, הם למעשה קונים מוצר בלתי נראה. בידיעה (כך אני רוצה להאמין) שהם עשו את כל הבדיקות הנחוצות כדי לבחור נכון איפה לקנות.
אז איך עושים את זה. איך קונים מוצר בלתי נראה? איך יודעים שהוא טוב? איך מחזירים אם לא מרוצים? מה עושים כדי לבחור נכון ממי ומאיפה? איך אפשר לקפוץ למים בלי להרטב?
האמת, לא סיפור פשוט. זה מהלך שדורש אומץ ואמונה באדם שנבחר למשימה, שיידע להוביל מהלך כזה ולהביא אותנו לחוף מבטחים עם תוצאה מצויינת.
אני לא מאמינה בחוקים. אני כן מאמינה בתשומת לב, הבנה וידע שמייעלים את עבודת העיצוב. למה אני מתכוונת? אני לא שייכת לאסכולה שדוגלת ב״עשה ואל תעשה״ בעיצוב, אני חושבת שלפעמים דווקא מה ש״לא צריך לעשות״ יכול להיות המקום פורץ הדרך. אני כן מאמינה שיש דברים שצריך לקחת אותם בחשבון. וכמה מהם אני אפרט כאן:
1. אינטראקציה ראשונית
אינטראקציה ראשונית עם לוגו היא כמו הפעם הראשונה שאתם רואים את הדייט שלכם. הרחבתי על הנושא של רושם ראשוני בפוסט דייט עם לוגו. רושם ראשוני חשוב ויש לו השלכות להמשך הדרך. זמן האינטראקציה יורד ויורד ככל שההצפה שלנו בעולם רווי מסרים עולה. ולכן, חשוב לזכור שלוגו הוא תמצית. הוא לא הכל. רצוי למצוא את הדרך לעצב אותו כיחידה ברורה וזכירה.
2. קהל יעד
מזמין העבודה (הלקוח) הוא לא בהכרח הקהל. הקהל הוא הלקוח הסופי, דהיינו הלקוח של הלקוח. חשוב לבחון את הקהל הזה, להבין אותו ואת אופיו כדי לדעת מבעוד מועד את העיניים של מי העיצוב אמור לתפוס ואל מי הוא אמור לדבר.
3. מה המסר המרכזי
אפיון של מותג או של חברה בדרך כלל יכיל מספר מסרים וערכים וחזון ומטרות. כדאי לעצור רגע ולבדוק את עצמנו. מה הדבר העיקרי שאתם רוצים להגיד? מכל המסרים של המותג מה הוא החשוב ביותר? ומה הוא הערך המוסף ללקוח? מה עושה את המותג ייחודי ומבודל מחבריו ומתחריו? בהרבה מקרים, התשובות לשאלות אלה, יהיו מפתח למחקר נכון, לתובנות ולקו עיצובי מוביל שישים בפרונט את אותו מסר מרכזי.
4. נכסים ויזואלים
הלוגו הוא נכס ויזואלי. לנכס ויזואלי יש ערך רגשי וכספי. הלוגו הוא פני העסק בכל המדיות. חשוב שהעיצוב ידע לשמור על איזון בין הפשטות לתחכום, בין פקרטיקה לאסתטיקה, שיספר סיפור וגם ישאיר טעם של עוד, שתהיה לו נוכחות חיובית, שיעמוד בפני עצמו וידע לתפקד גם בתוך מדיה עמוסה. שיעבוד בקטן וגם בגדול. שייצג בצורה מובהקת את המותג.

 

ישנן ארבע קטגוריות עיקריות שאפשר לקטלג את עיצוב הלוגו לתוכן:
לוגו טיפוגרפי.
לוגו טיפוגרפי הוא לוגו המיוצג על ידי על ידי אותיות
בשמו המקצועי הוא נקרא לוגו טייפ (Logo Type).
לוגו טייפ יעוצב ללא סמל ויורכב מאות, או מילה או מילים המיוצגות על ידי גופן או גופנים בלבד.
דוגמאות ללוגו טיפוגרפי אפשר לראות בלוגו של קוקה קולה, של פדקס, יאהו, סקייפ, וואלה, לגו, פייסבוק ועוד מותגים רבים וטובים.

תמונות הלוגואים משמשים ללמידה מבלי לפגוע בזכויות יוצרים

לוגו Pictoral, עיצוב סמל מובהק
לוגו פיקטורלי, הוא לוגו שמעוצב בו סמל המייצג את שם המותג או את משמעותו בצורה מובהקת. מה ששומעים זה מה שרואים. לפעמים בצורה ישירה, לפעמים בצורה עקיפה, אך המשמעות מאוד קרובה למשמעות המקור ואפשר להבחין בה בצורה ברורה וחדה.
דוגמאות ללוגו מהסוג הזה אפשר לראות בחברת אפל, שכמו שמה, הלוגו שלה הוא תפוח. דומינוס פיצה עם סמל הדומינו, גולדסטאר עם כוכב הזהב, ווינדוז עם החלונות, טוויטר והציפור, פיירפוקס עם השועל ועוד דוגמאות רבות כמוהן.

 

תמונות הלוגואים משמשים ללמידה מבלי לפגוע בזכויות יוצרים

 

לוגו עם סמל מופשט
לוגו אבסטרקטי. לוגו בו הסמל בו הוא פרשנות גרפית שמייצגת את ערכי המותג בצורה מופשטת. עיצוב לוגו עם סמל אבסטרקטי הוא אולי המשימה המורכבת ביותר בעיצוב לוגו. יציקת התכנים לתוך צורה ויזואלית, כך שהיא תצליח לתקשר אותם הלאה היא מהות התקשורת החזותית ואחד הדברים המעניינים ביותר שקורים כשזה מצליח.
דוגמאות אפשר לראות בטובלרון, נייק, תנובה, שטראוס, מזדה, פפפסי, אינוסנט ועוד. מאחורי כל לוגו כזה יש סיפור שאת חלקו חדי העין יראו ויבינו מיד ויש חלקים שרק אם נתעקש ונחקור נבין את משמעותם. לוגואים מהסוג הזה עובדים הרבה מאוד על התת מודע ומשתמשים בפסיכולוגיה כדי להעביר מסרים.

 

תמונות הלוגואים משמשים ללמידה מבלי לפגוע בזכויות יוצרים

 

מערכת לוגואים, או לוגו דינמי
לוגו שיש לו גריד אחד קבוע או עם מגבלות מסויימות ובתוך הגריד הקבוע יש לו חוקים המאפשרים לו להשתנות.
גם כשהוא משתנה הוא עדיין מזוהה עם המותג וזה בדרך כלל חלק מאופיו. מערכת לוגואים לא מתאימה לכל אחד (כשם שכל אחת מהקטגוריות לא בהכרח מתאימה לכל אחד) וכדי לייצר מערכת לוגואים כזו, כדאי להבין קודם מה הסיבה שאנחנו חושבים על הכיוון ואם החלטנו שזה אכן הכיוון, חשוב לבנות גריד מהודק ומערכת חוקים מהודקת לדינמיות. חוקי מותר ואסור, כדי לא לאפשר ללוגו לאבד מזהותו וכדי שיהיה ערך תדמיתי להיותו לוגו דינמי.
אחת החברות הראשונות שהשתמשו במערכת לוגואים דינמית היא MTV, דוגמאות מצויינות נוספות הן גוגל דודלס, שכל יום מבשרים  לנו דרך הלוגו המשתנה, בשורה המתאימה לאותו יום ודוגמה נוספת מצויינת היא הלוגו שהריץ את הילרי קלינטון לבחירות.

 

תמונות הלוגואים משמשים ללמידה מבלי לפגוע בזכויות יוצרים

תמונות הלוגואים משמשים ללמידה מבלי לפגוע בזכויות יוצרים

עיצוב לוגו הוא תהליך מרתק שמתחיל באפיון מותג. מעצב או מעצבת, מוכשרים ככל שיהיו צריכים את המידע כדי לייצר את המחקר הנכון למותג, כדי להפיק תובנות וכדי לצאת מהן לרעיון עיצובי ולעיצוב שמבטא את המותג באופן הנכון והמדוייק לו.
הוא שלכם. של המותג שלכם. הוא לא יכול להיות כמו של מישהו אחר. הלוגו הוא כלי שעובד בסנכרון עם ערכי החברה. אם הוא יהיה ריק מתוכן, הוא לא יעבוד.
עיצוב לוגו לא ייקח יומיים. וכנראה גם לא שבוע (אלא אם אתם פונים לפייבר או דומיו ואז זה כבר סיפור אחר). זה תהליך. סוג של מסע. לא ארוך אם מסתכלים על אורך חיים של מותג. ויש בו נופים שווים בדרך. זה תהליך שבו הנקודות מתחברות לקו. הקו מקבל משמעות. זהו תהליך שיבדל אתכם מכל השאר. יהפוך את המותג לזכיר. כזה שיש לו נוכחות ואפשר לשמור עליו לאורך זמן. שאפשר לבנות לו שפת מותג שלמה. ולהרחיב אותה בבוא העת. תהליך דרכו נבנית תשתית של מותג. היסודות של הבית בעולם מקביל 🙂 אם תרצו. אלה שבלעדיהם הבית לא יחזיק מעמד. אל תוותרו על התהליך.
 —♥—
ולסיום כמה מהלוגואים שאנחנו בסטודיו Curly Black עיצבנו לאחרונה, שתכירו גם את הצד המעשי שלנו ולא רק התיאורטי:

 —♥—
שמחה מאוד שהגעתם עד כאן. מקווה שהצלחתי להעשיר ולו במעט. שקיבלתם כלים ואנרגיה עיצובית של תחילת החופש הגדול.
כמו תמיד, אני אשמח שתשתפו אותי, מה רם לכם לחשוב, מה עניין אתכם. אני אשמח לתגובות ולשיתופים.
מוזמנים לשתף, להעביר, לשלוח לכל מי שזה יכול לעניין אותו או להאיר את עיניו.
לשיתוף, אפשר ללחוץ על אחד האייקונים מטה, או פשוט לשלוח את הלינק.
מוזמנים גם לשלוח לי תגובות, שאלות, תהיות, בקשות למייל hagar@curlyblack.com
לקבלת פוסטים חדשים, רעננים ומעוררים אתם מוזמנים להרשם, מבטיחה שיהיה שווה שווה וגם שמח 🙂
רוצים לקבל הצעת מחיר לעיצוב לוגו, או לתהליך מיתוג מכל סוג שהוא? מוזמנים ליצור קשר איתי בטלפון 054-8328302 או דרך הצור קשר. אני אחזור אליכם.
תודה ענקית על שאתם כאן איתי, לא מובן מאליו בכלל, בשבילי זהו לא רק בלוג, זוהי מערכת יחסים.
באהבה גדולה ♥
הגר

 

תגובות פייסבוק

תגובות

5 תגובות

 • נירה הגיב:

  כייף לקרא ! חיפשתי את הלוגו של הילרי קלינטון, מעניין בהקשר זה לציין את הלוגו שהוביל את אובמה לבחירות. שמעתי על זה ניתוח מעניין בזמנו. מוצלח ביותר.

  • תודה! חשבתי ששמתי יותר מדי 🙂
   אולי בזכותך אני אעשיר את הפוסט גם בדוגמאות של הילרי.
   ואם יש לך את הניתוח על הלוגו של אובמה, אני אשמח לראות. נשמע מעניין.

 • תומר מימוני הגיב:

  זה כבר נהיה סוג של הרגל, כשמפורסם פוסט מהבלוג שלך, אוטומטית יוצא לי יש!
  בחצי השנה האחרונה אני עובד על פרוייקט מיתוג שנשען על התשתית שאת מספקת כאן.
  יש לתאר איך את עוזרת! הכוונה, חידוד, חופש פעולה מתוך החומר, ידע ועוד בעברית!
  בפרקטיקה, תמיד קל לחזור להתחלה ולהבין מה לא עובד בזכות החומר.

  ועוד שיתוף לגבי הפרוייקט הנוכחי, מצאתי שהיה לי מאתגר “לראות” את הלוגו וממנו לפתח שפה.
  לראשונה זנחתי את שלב עיצוב הלוגו לטובת פיתוח שפה שהיא יותר ברורה עבורי.
  חייב לאמר שהיה לי קשה לעשות את הצעד הזה, בעיקר מכיוון שאני דוגל בשפה שבאה מהלוגו ולא ההיפך. לצותת מישהי מנוסה ממני “אני חושבת שלפעמים דווקא מה ש״לא צריך לעשות״ יכול להיות המקום פורץ הדרך”, יצא שכאן זה עבד עבורי, בניגוד לכל מה שהאמנתי בו.

  תודה רבה Curly!

  • ועכשיו תורי להגיד את היש הזה! איזו תגובה משמחת תומר.
   שיטות העבודה שאנחנו נוטים לפעמים להתקבע אליהן עוזרות לנו לנהל את התהליך. ועם זאת כמו שכתבת אתה, הרגע הזה בו נתת לעצמך את החופש להשתחרר מהמוסכמות, מהמוכר והידוע ולהתהלך במקום הלא מובן מאליו עבורך, הביא לתוצאה שאולי לא הייתה מגיעה אחרת. מרתק ביותר. תודה על זה. ועל זה שאתה כאן 🙂

 • פוסט נהדר, מעמיק ומלמד. עיצוב לוגו זה האתגרים הקשים ביותר בעיני והמעניינים ביותר בתחום העיצוב. אני בעיקר אוהבת לראות לוגואים שאחרים עיצבו 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *